На 25 май т.г. година беше даден официалният старт на обученията по Асансьорна безопасност, предназначени за деца от предучилищните групи на детските градини и ученици от 1 до 3 клас на началните училища.
Първата обучителна сесия за малчуганите се състоя в ДГ „Ракета“, която се намира на територията на район „Подуяне“, СО и е партньор на фондацията в реализирането на целите на проекта.
Обученията са част от първата по рода си в страната обучителна програма по проект „Вертикално познание“ на фондация „Асансьорна безопасност“, който се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа 2017, в партньорство с район „Подуяне“, район „Люлин“, 35 СУ „Добри Войников“, ДАМТН и ЧОУ и ЧДГ „Д-р Мария Монтесори“.
Програмата има за цел да запознае най-малките с основите правила за безопасно ползване на асансьори, ескалатори и подвижни пътеки, поднасяйки тази така техническа тема на достъпен и разбираем език заедно с любопитните герои на фондацията – Бобо и Робо.
Съвместно с тях децата се потапят в историята на асансьорите и ескалаторите, научават любопитни и исторически факти за тези машини, и най- важното, успяват да се забавляват, докато учат.
Следващите обучителни сесии са предвидени за 29, 30 и 31 май, 2017 г., като отново ще бъдат провеждани в детски градини на територията на район „Подуяне“.
Началният час на всички обучения е съобразен с учебния график на децата от учебните заведения и се подбира така, че да допълва в подходящо време учебния процес на децата.
За Фондация “Асансьорна безопасност” (ФАБ)
Фондация “Асансьорна безопасност” е независима неправителствена организация, учредена от Емануела Симеонова Фролошка.
Фондацията е насочена към повишаване степента на безопасност на гражданите, използващи ежедневено едни от най- масовите средства за транспорт – асансьори, ескалатори и движещи се пътеки.
Фондацията се самоопределя за осъществяване на дейност в обществена полза. Тя е неправителствена, нерелигиозна и политически независима обществена организация.
Фондацията има за цел:
- Да подпомага устойчивото развитие на техниката и технологиите, ефективното управление и правилното използване на съоръжения с повишена опасност при експлоатация чрез координиране на усилията на всички обществени сектори;
- Да подпомага демократичното вземане на решения, да насърчава участието на гражданите при вземането на решения от страна на обществени органи и организации, относно правилното функциониране и безопасността на съоръженията с повишена опасност с цел осигуряване на защита на правата на гражданите, ползватели на такива съоръжения;
- Да осигурява подкрепа на инициативи, които са насочени към подобряване на техническото състояние на съоръженията с повишена опасност и осигуряване на по-висока степен на безопасност при ползването на такива съоръжения от страна на гражданите.
За програма „Европа“
През осемте години на своето съществуване програмата се е развила като иновативна платформа за гражданско участие в местните политики и в инструмент за прилагане на добри европейски практики в местното самоуправление и в публичния сектор.
С Програма Европа на Столична община се финансират граждански идеи и инициативи. По този начин се насърчава участието на столичани в работата за града. Неправителствените организации са част от диалога за проектите на София с нови идеи и предложения.
Успешното осъществяване на Програма Европа е пример за много добро сътрудничество на местната власт с гражданския сектор, академичните среди, бизнеса, творческите предприемачи, представителите на европейските институции в София, културните центрове на страните от Европейския съюз, а това взаимодействие е изключително важно за развитието на нашия град.