Изискванията за подобряване на безопасността на асансьорите в страната са регламентирани в глава пета от Наредбата за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори, която влезе в сила през 2014 г. Ползвателите имаха период от 2 години да изпълнят изискванията. Срокът изтича на 1 януари 2017 г.
В наредбата са разписани пет мерки за подобряване на безопасността, като са взети предвид опасностите, които трябва да бъдат предотвратени и стойността на изпълнението им.
За да се подобри състоянието на асансьорите е необходимо ползвателите да обърнат повече внимание на задълженията си като собственици. Ползвателят следи за нередности, сключва договор с поддържащите фирми и участва в проверките. Поддържащите фирми трябва да са запознати с всички нормативни промени и да уведомяват своевременно ползвателите, които трябва да предприемат действия да ги изпълняват.
От страна на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) се увеличава контролът върху поддържащите и надзорните фирми, за да се гарантира безопасността на хората.
От началото на годината инспекторите на ДАМТН са проверили 6 399 асансьора, от които 386 – при внезапни проверки. Спрени са 228 асансьора, издадени са 3 198 предписания, като за тази година има един единствен инцидент.
Сроковете за изпълнение на тези изисквания са определени в Преходните разпоредби на наредбата. На 30.06.2016 г. изтече срокът за монтиране на аварийно осветление в кабината и в шахтата на асансьора, както и за монтиране на устройство за аварийно спиране на покрива на кабината и в шахтата.
От началото на следващата година асансьорите трябва да разполагат и с аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка (разговорно устройство) между кабината на асансьора и лицето, което извършва аварийното обслужване на асансьора.
Това се налага с цел осигуряване на постоянна връзка между пътниците в асансьора и техниците от поддържащата фирма за осигуряване на безопасно пътуване и недопускане на паника при евентуално засядане на кабината. Промените бяха приети през 2014 г. след обсъждане с всички заинтересовани страни. Тогава представителите на бизнеса поискаха 10 мерки за повишаване на безопасността, съгласно европейски стандарт БДС EN 81-80:2003, приет и в България.
Разговорните устройства, които трябва да бъдат монтирани до края на годината във всички асансьори, са специални и трябва да гарантират повиквания към 3 предварително зададени номера на поддържащата фирма. Устройствата трябва да бъдат монтирани така, че да гарантират постоянна двустранна обхват.
В почти всички административни сгради вече са монтирани разговорни устройства, но са малко сградите в режим на етажна собственост, които са предприели мерки за изпълнение на това изискване.
При годишните технически прегледи ДАМТН ще следи за изпълнението на всички изисквания по наредбата. Ако по време на прегледите на съоръжението, които се извършват от надзорните фирми, бъде установено, че няма монтирани разговорни устройства, би следвало асансьорът да бъде спрян от експлоатация.
Кога ще бъде проверен асансьорът, зависи от това кога е бил направен предишният преглед. Може да бъде и в началото и в края на годината. Това не означава, че абсолютно всички асансьори на 1 януари ще бъдат проверени от надзорните фирми за наличие на разговорно устройство. Проверките ще бъдат поетапни.
ИЗВАДКА ОТ НАРЕДБАТА – СРОКОВЕ:
Чл. 39. (Нов – ДВ, бр. 27 от 2014 г.) (1) Ползвателите на асансьори:
1. които нямат аварийно осветление в кабината, трябва да осигурят асансьорите да имат аварийно осветление, захранвано от устройство с автоматично управление, което при прекъсване на електрическото захранване да е в състояние да захрани лампа с мощност, нe по-малка от 1 W, в продължение на 1 час; (до 30.06.2016 г.)
2. които нямат осветление в шахтата на асансьора, трябва да осигурят асансьорите да имат осветление в шахтата, съгласно т. 5.5.10 от БДС ЕN 81-80:2003; (до 30.06.2016 г.)
3. които нямат монтирано върху покрива на кабината устройство за аварийно спиране на асансьора, трябва да осигурят асансьорите да имат върху покрива на кабината устройство за аварийно спиране съгласно т. 5.14.2, буква “б” от БДС ЕN 81-80:2003; (до 30.06.2016 г.)
4. на които в шахтната яма и в ролковото помещение не са монтирани устройства за аварийно спиране на асансьора, трябва да осигурят в шахтната яма и в ролковото помещение на асансьора да има устройства за аварийно спиране съгласно т. 5.5.9 от БДС ЕN 81-80:2003. (до 30.06.2016 г.)(2) Ползвателите на асансьори, които нямат аварийно алармено устройство, трябва да
осигурят асансьорът да има аварийно алармено устройство съгласно т. 5.14.3 от БДС ЕN 81-80: 2003, което да позволява двустранна разговорна връзка между кабината на
асансьора и лицето, което извършва аварийно обслужване на асансьора съгласно чл. 9, ал. 1, т. 5. (до 31.12.2016 г.)