Като цяло конструкцията на асансьора е доста елементарна – представлява кабина захваната към повдигаща система. Завържете парче въже за картонена кутия и имате прост пример за асансьор.
Разбира се съвременните пътнически и товарни асансьори са много по-сложни. Нужни са им усъвършенствани механични системи, за да управляват тежката кабина и нейния товар. Снабдени са и с контролни механизми, позволяващи на пътниците да управляват съоръжението.
Нужни са и устройства осигуряващи сигурността, както и други гарантиращи плавното и комфортно придвижване на кабината.
В днешно време основно се използват два вида асансьорни уредби: хидравлична и електро-механична.
Хидравлична
Хидравличните асансьори повдигат кабината използвайки “хидравличен цилиндър” – бутало намиращо се в цилиндър, управлявано от хидравлична течност.
Хидравличната система има три основни части:
– резервоар (съдържащ хидр.течност)
– помпа
– клапани
Помпата създава налягане и през маркуч отвежда течността в цилиндъра.
Когато клапан(5) е отворен, помпата не работи, течността ще поеме по пътя с най-малко съпротивление и ще се върне в резервоара, предвижвайки кабината надолу.
При затворен клапан(5), помпа създава налягане. Нагнетената течност няма на къде да отиде освен в цилиндъра. Изпълвайки го, избутва буталото нагоре и повдига асансьорната кабина.
Когато кабината достигне желания етаж, контролната система изпраща сигнал за плавно затваряне на клапанa и спиране на помпата. При това положение течността не навлиза в цилиндъра, а постъпилата вече такава, не може да се върне в резервоара(всички клапани са затворени). Кабината остава на етажа.
За да придвижи кабината надолу, контролната система изпраща сигнал до електромагнитния механизъм на клапан(5), предизвиквайки отварянето му. Течността събрана в цилиндъра, се връща обратно в резервоара (тежестта на кабината и товара и натискат буталото надолу). За да спре кабината, контролната система отново затваря клапан(5).
Този вид системи са невероятно прости и високо ефективни.
Електро-механична
Най-разпространените асансьорни уредби са електро-механичните. При тях кабината се издига и снижава от електрически двигател.
Въжета са захванати за кабината и преминават през фрикционна шайба(3). Шайбата е просто макара с канали по повърхността си, през които минават въжетата.
В повечето случаи каналите са с трапецовидна форма осигуряващи добро сцепление между шайбата и въжетата. При завъртане на шайбата, въжетата също се движат.
Шайбата от своя страна през редуктор е свързана с електрически двигател. При завъртането му в едната посока, шайбата спуска кабината надолу и издига контратежестите(4). При завъртане в другата посока, кабината се издига нагоре, а тежестите се спускат.
Обикновено шайбата, двигателят и контролната система(1) се намират в машинно помещение.
Въжетата повдигащи кабината са свързани и с контратежести(4), които висят от другата страна на шайбата. Теглото им е равно на теглото на кабината натоварена до 40%. С други думи, когато кабината е с 40% товар, контратежестите и кабината са перфектно уравновесени.
Причината за уравновесяването е спестяване на енергия. С еднакъв товар от двете страни на шайбата е нужна съвсем малка сила за задвижването й.
И тежестите и кабината се движат по релси, захванати за стените на асансьорната шахта.