Как можем да разпознаем дали един асансьор е изправен и защо някои части от асансьора са показателни за предстоящи проблеми?
Като начало това, което трябва да знаете е, че всички възли и части на асансьорите са преоразмерени якостно 11 (единадесет) пъти. Така че, ако вашето съоръжение е било поддържано според инструкцията на производителя и всички части са оригинални и изправни, независимо от това, какъв е Вашия асансьор – той е безопасен.
Съществуват няколко риска, опасни за пътниците в асансьор. Тези рискове са типични за старите асансьори, проявяват се често, установяват се сравнително лесно, но последиците е възможно да бъдат фатални.
Tук са описани само най- честите случаи, които носят пряка опасност за живота и здравето на ползвателя и те са:
– пропадане на кабината;
– отваряне на етажна врата, без асансьорътда се намира на площадката;
и
– захващане на пътник между кабината и шахтата.
Всичко описано по-долу се отнася само за електромеханични асансьори и най-вече масовите стари асансьори.
Какво трябва да знаем
Електромагнитната спирачка е най-важния възел, който трябва да е в състояние да спре движението на кабината, даже и да е претоварена десеткратно. Спирачката е „нормално затворена“ и електромагнита (освобождава задвижващата шайба да се движи) с електрически сигнал само когато кабината е в движение.
Даже и да е изключено електрозахранването и да са неизправни всички други системи на асансьора спирачката е непрекъснато задействана и блокира механичното движение или пропадане на кабината.
- Ако въжетата са здрави и кабината е натоварена наполовина (прието е средно тегло на пътник 80 кг)– кабината трябва да остане в равновесно положение даже ако всички защити, включително и двигателят не работят.
- Дори и да се скъсат въжетата, кабината трябва да се заклини към релсите, чрез т.н. парашутни устройства;
- При пристигане на етаж – пода на кабината трябва да е позициониран спрямо нивото на площадката с отклонение до 5 максимум сантиметра;
- При движение на кабината в шахтата не трябва да се люлее в хоризонтална равнина;
Признаци на неизправност:
- Празна кабина спира над пода при движение нагоре (виж снимката);
- Натоварена с пълен капацитет кабина спира под пода при движение надолу;
- Кабината се движи с поклащания в хоризонтална равнина и тръскане във вертикална посока;
Възможни причини и последици:
Износена спирачка, при което натоварена до предел кабина пропада неконтролирано или спира извън обхвата на заключващия механизъм, при което етажната врата не може да се отвори от отбивачката;
- Неизправност във водачите на кабината или водещите релси. Възможно е фатално пропадане, при което даже и да са изправни заклинващите механизми няма да са ефективни.
Отваряне на врата:
Отваряне на етажна врата, без асансьорът да се намира на площадката е недопустимо.
Спирането на движението на кабината при силно дърпане на някоя етажна врата е признак, че заключващият механизъм на вратата е неизправен. Друг признак е, че при пристигате на етажна площадка, вратата не се отваря въпреки, че отбивачката е задействана.
Възможно е, при недопустимо износване на механизма, вратата да се отвори без асансьорната кабина да е на площадката и пътник да пропадне фатално в шахтата.
Захващане на пътник:
Отнася се най-вече за асансьори без вътрешни врати на кабината, както и на кабини с решетка тип хармоника.
В долния и горния край на кабината са монтирани подвижни „дъски“ (праг и корниз), които са част предпазните устройства.
Механизмите предотвратяват увреждане на части от тялото или чужди предмети (детски колички, колела, чадъри и др.) при неволното им попадане между шахтата и кабината.
Елементарна проверка – при движение на кабината с леко натискане на прага или повдигане на корниза (ВНИМАНИЕ!!! НЕ ГО ПРАВЕТЕ САМИ!!!!) – електромагнитната спирачка трябва да се задейства и да спре кабината. Когато кабината е на етажна площадка и е в покой – съвсем безопасно е да се провери, дали тези „дъски“ поне се движат плавно и без заяждане. Ако при това от корниза ви посипе прах – най-вероятно не е проверявано действието му, а камо ли да го почисти, технически мероприятия, които са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ.
Тези механизми (особено прага, който е на пода на кабината) са най-уязвими и много често дефектират. Те са причина и за блокиране на кабината и необходимост от намеса на обслужваща фирма.
По тази причина много често се премахват или се изключват електрическите им вериги, А ТОВА НЕ БИВА ДА СЕ ДОПУСКА!!!!
Последиците от неизправност на тези механизми са много тежки.
Вероятно си спомняте случая във Велинград, когато клиент в един хотел бе повлечен от движещата се нагоре кабина и получи тежки контузии.