Напоследък все по – често се говори за така нареченото асансьорно разговорно устройство, също популярни наименования са: асансьорна аларма, асансьорен GSM , SOS устройство за асансьор и т.н,т, и изискването такова да бъде монтирано на всеки асансьор в страната.
Асансьорно разговорно устройство е техническо средство, даващо възможност за осъществяване на двустранна гласова връзка между кабината на асансьора и сервиза, който го поддържа. Регламентиращият стандарт, БДС EN 81-28:2004, изисква връзката да се осъществява, когато пътникът / пътниците не могат да напуснат кабината – асансьорът е спрял между два етажа или не се отваря етажната врата. Когато асансьорът е изправен, гласова връзка не трябва да се осъществява.
Според стандарта, връзката се активира само чрез натискане на един единствен бутон, известен като алармен бутон или паник бутон разположен в кабината Също така е необходимо контролното табло да е оборудвано със светлинна индикация в два цвята: жълта индикация, че се стартира връзка и зелена, че връзката е осъществена.
Устройството трябва да е способно да осигури връзка за най – малко 1 час, максималното време за което наредбата изисква аварийният екип на сервиза да освободи пътниците, заседнали в асансьора.
На всеки 72 часа устройството трябва да изпраща сигнал до сервизната фирма, удостоверяващ неговата работоспособност.
Постановление № 62 на МС от 17 март 2014, за изменение и допълнение на „Наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьори” изисква всички асансьори на територията на Република България да бъдат оборудвани с устройство за двустранна връзка до 31.12.2016 година.
Какво е добре да се знае при избора на такова устройство?
Устройството трябва да отговаря на изискванията на стандартите, регламентиращи неговата функционалност, чрез Декларация за съответствие която трябва да се изисква от търговеца, производителя, монтажника на устройството.
Необходимо е да има съпътстваща техническа документация за неговата инсталация и поддръжка.
Добре е частта от апаратурата която се монтира в кабината, това са бутонът, микрофонът и говорителят за гласова връзка и светлината индикация, да са разположение в метална кутия, а бутонът да е метален, за да са устойчиви на вандализъм и неправилно използване.
В цитираното министерско постановление фигурира и друго изискване – за монтажа на аварийно осветление в кабината, продукт съчетаващ двете решения – разговорно устройство и аварийно осветление, е удачен избор.
Колкото по – добре е окомплектовано устройството, без изискване за допълнителни компоненти и материали, толкова по – лесен и на ниска цена ще е неговият монтаж.
Не маловажен е и въпросът с разходите по експлоатация на устройството, те най – вече са свързани с услуги към мобилните оператори, добре е при избора да се обърне внимание и на този аспект.
При въпроси и неясноти консултация с експертите и специалистите от териториалните инспекции на Държавната Агенция за Метрология и Технически Надзор (ДАМТН), това е компетентният държавен орган, осъществяващ контрола на съоръженията с повишена опасност, е добра идея.